Izjavu ministra Linića, o mogućem rastu kamatne stope na 11 posto, pri otplaćivanju vanjskog duga, oporba je dočekala na nož. 'To je katastrofa, u biti izjava jer kamatna stopa je pokazatelj rizičnosti u državu, ali isto tako onda i indikator svim ostalima koji daju sredstva privatnom sektoru. Do 5 posto je nešto što je normalno, i što je indikator dobrog vođenja politike, sve iznad toga je loše', kaže Ivana Maletić, HDZ-ovka u EU parlamentu.
Pročitajte i ovo
Malo pohvala, više pokuda
Oporba o Vladinim mjerama: "Svega pomalo, a zapravo ništa ni za koga. Njima se želi anulirati bijes javnosti"
Neiskorišteni milijuni
'Hrvatska ne koristi novac iz EU fondova'
Kritičan je i laburist Dragutin Lesar. 'Ministar Linić malo zbunjuje u zadnje vrijeme, jer je rekao da bi danas mogli jeftinije na američkom financijskom tržištu zaduživati, nakon što nam je rejting pao u smeće, nego je to prije godinu dvije bilo', drži Lesar.
>> Linić: Zemlje koje nisu u EU nam zavide!
Jedna od najviših stopa PDV-a u Uniji, od 25 posto, najveći je neprijatelj potencijalnim ulaganjima. 'Stalne promjene u fiskalnoj politici su uvijek loše rješenje i nisu na tragu stvaranja dobrog poduzetničkog okruženja koje se mora dogoditi da bi potakli gospodarski rast i razvoj', dodaje Ivana Maletić.
Umjesto da prvu godinu članstva u Uniji, s povučenim novcem iz strukturnih fondova, završimo u plusu od 106 milijuna eura, oporba upozorava da ćemo u minus od 44 milijuna. To bi značilo da smo više novca uplatili, nego dobili. 'Što bi bilo prvi put u povijesti EU da jedna država u prve dvije godine članstva postane neto uplatiteljica. razvijenim zemljama bi pomagali, ako se nađemo u toj situaciji, a kako stvari stoje, i po najavama same vlade, očito je da ćemo se naći', smatra Maletić.
No, vladajući ne vjeruju u takav rasplet. 'najsvježiji podaci iz min financija pokazuju da bi mi u ovoj godini isplati projekte u vrijednosti oko 250 milijuna eura, a uplata u eu proračun je negdje oko 244. dakle, u plusu smo', kaže Branko Grčić, ministar regionalnog razvoja i fondova EU.
S time se ne slažu u razvojnoj agenciji Slavonije i Baranje, gdje kažu da Vlada nema strategiju rada ni smjernice za županije. 'Vrijeme prolazi, EU ne čeka i mi ćemo gubiti našu članarinu nažalost, sve dok se jasno ne slože strateški dokumenti RH, koji u ovom trenutku nisu složeni. ne može se dogoditi da mi idemo šumom, a vlada drumom', tvrdi Stjepan Ribić iz regionalne razvojne agencije Slavonije i Baranje.
Ribić dodaje - ako Vlada i danas objavi natječaj, on mora biti otvoren najmanje 3 mjeseca. Drugim riječima, već ćemo ući u 2014., a neiskorišteni milijuni otići će u korist Bruxellesa.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook