Novinari su nosili žute majice na kojima je pisalo 'Pronađite naručitelje!', a potpisu je stajalo 'Dušan Miljuš, 2. lipnja 2008.'
Pročitajte i ovo
SafeJournalists upozorava
Podaci koji zvone na uzbunu: U protekle tri godine čak 633 napada na novinare u regiji
Zločin bez kazne
Sve više ubijenih novinara: "Za 85 posto tih slučajeva nitko nije odgovarao"
Dio novinara nosio je plave majice na kojima je pisalo 'Tko je Rončević?', uputivši tako jasnu poruku ministru unutarnjih poslova, koji je na novinarsku obavijest o napadu na vodećeg hrvatskog crnokronikaškog novinara umjesto komentara upitao tko je Miljuš.
Prosvjednici su se potom uputili na Markov trg. Iako od 2005. godine postoji zabrana prosvjeda na Markovu trgu, policija je blokirala promet i pustila novinare da prođu.
No, kako su se novinarima pridružili i pirotehničari Mungosa, koji također prosvjeduju, policija je napravila selekciju i izdvojila pirotehničare, kojima je i dalje zabranjen pristup Trgu.
Luka Brailo, potpredsjednik Hrvatskog novinarskog društva, poručio je kako ih ne zanimaju počinitelji, koji za 'posao' dobivaju nekoliko stotina eura, nego naručitelji.
Novinarima iz gotovo svih redakcija pridružili su se i članovi pojedinih nevladinih organizacija te radnici Mungosa koji prosvjeduju već nekoliko dana zbog neisplate plaća.
Osim u Zagrebu, prosvjed novinara održan je i po drugim hrvatskim gradovima u Varaždinu, Splitu, Zadru i Šibeniku, a neke lokalne radijske postaje tome su posvetile posebne emisije.
Pred zgradom Vlade predstavnici HND-a pročitali su pismo državnim ustanovama u kojem su, tražeći da se napad na Miljuša okvalificira kao pokušaj ubojstva, upozorili da je to teći fizički napad na novinare u zadnjih 15-ak dana, dok je još 30-ak novinara napadnuto od 90-ih godina.
"Niti jedan od napada nije dosad kažnjen, njihova imena su i dalje nepoznata javnosti, a mi punih 18 godina slušamo da su policijske obrade u tijeku", stoji u prosvjednom pismu hrvatskih novinara koje će biti dostavljeno i šefu Europske komisije u Hrvatskoj Vincentu Degertu.
Budući da, kako kažu organizatori, sve upućuje na to da su naručitelji napada na Miljuša očito pripadnici podzemlja, od policije i Državnog odvjetništva, osim brze i učinkovite istrage, zahtjevaju da konačno razotkriju organizirane kriminalne skupine "metastazirane u gotovo sve pore društva".
Od Vlade i Hrvatskog sabora zahtjevaju da objave rat nasilju, organiziranom kriminalu i korupciji.
Novinari smatraju da je napad na njih napad na slobodu govora, a to znači i na sve građane Hrvatske i pitaju se tko je sljedeći jer su, kako kažu, na meti svi oni koji se suprostavljaju kriminalu, korupciji, ksenofobiji i drugim društvenim devijacijama. Stoga osuđuju fizičke napade i na sve ostale građane posljednjih godina.
Novinari su prosvjed, održan po jakoj kiši, završili u povorci pored zgrade Vlade, Ustavnog suda i Sabora nakon čega su se mirno razišli.
Okupljanje na Markovu trgu treći je veći novinarski prosvjed u posljednjih 12 godina. Posljednji put novinari su prosvjedovali 1999. ispred jugoslavenskog veleposlanstva u Zagrebu zbog uhićenja novinara Globusa Antuna Masle u Crnoj Gori, a tri godine prije toga na središnjem zagrebačkom trgu održan je masovni skupa podrške Radiju 101.