Djelatnici studentskog centra zaprimili su više od 10 tisuća molbi. Mnogo više nego što je studentskih mjesta u domovima. 'Prvenstveno je isplativije, jeftinije. Uostalom nadam se da će biti dobra ekipa', objasnila je studentica Darija Vravić razloge zbog kojih želi živjeti u domu.
Pročitajte i ovo
Novo poglavlje
Pogledajte kako izgleda najmoderniji studentski dom u Hrvatskoj: "Za 100 eura mjesečno imaju fitness-dvoranu, streaming-servise..."
Posljednje pripreme
VIDEO Počinju nove studentske avanture: "Godina će osim zbog učenja biti izazovna i zbog poskupljenja"
3 tisuće studenata neće dobiti mjesto. Ali to ne znači kraj domskom životu. Kao redovan student moguće je doseliti se kod kolega koji su vas voljni primiti u sobu. 'To su takozvani legalni ilegalci', kaže Ivan Lešković, pomoćnik ravnatelja za smještaj Studentski centar.
'Plaćanje polovice stanarice'
Nije prekomotan, ali ovakav je smještaj jeftiniji. 'Plaća polovicu od stanarine, primjerice ako je stanarina 200 kn student plaća sto. Učenički domovi u Zagrebu također obvezni prijaviti svoje slobodne kapacitete, a tih kapaciteta ima, oni su obično negdje na razini između 700 i 1000, 1500 mjesta. ', kaže Lešković.
Takav smještaj malo je skuplji, s plaćenom hranom iznosi nešto više od 600 kuna. I oni koji su u stanu imaju pogodnost, potporu odobrava ministarstvo u iznosu od od 147 kuna mjesečno kroz 10 i pol mjeseci. Rješenje studentskim mukama nazire se tek za desetak godina, ako se realizira dovršetak izgradnje kampusa Borongaj s novim studentskim domom. Do tada, studenti će se morati snaći.