Obavijesti Video Pretražite Navigacija
OŠTRA PORUKA IZ BRUXELLESA

Nismo implementirali direktive EU-a: Hrvatskoj prijeti ozbiljna kazna

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Hrvatskoj prijeti kazna od oko 20 tisuća eura na dan jer u svoje zakonodavstvo nije implementirala dvije direktive.

Dosad nam je Komisija gledala kroz prste, no pitanje je hoće li naše opravdanje ovog puta naići na razumijevanje briselskih birokrata koji često članice ''opale po džepu''.

Pročitajte i ovo Ilustracija Neujednačena primjena Policija oduzela 1148 vozila: U nekim dijelovima Hrvatske ćete proći gore, evo o čemu to ovisi Ilustracija Bruxelles, imamo problem Europska komisija očekuje pogoršanje stanja na tržištu rada: Uvoz strane radne snage je neizbježan

Iz našeg, u proračun Europske unije, mogli bismo plaćati oko 140 tisuća kuna kazne na dan. Toliku kaznu od Hrvatske traži Bruxelles. Nismo implementirali dvije direktive.

Jedna se odnosi na potrošačke kredite, a druga na revizije financijskih izvještaja. S adrese Vlade Komisiji je već stiglo pismo.

Na tužbu se Vlada očitovala komisiji, no što ondje piše nije poznato. Poznato je tek da su dva sporna zakona zbog kojih Republici Hrvatskoj prijete novčane kazne, poslana u saborsku proceduru, pa bi Hrvatska kaznu možda i stigla izbjeći, ako se Sabor požuri.

"Sabor po ustavnom roku počinje zasjedati 15. rujna. Vjerujem da će to biti dovoljno obrazloženje i da Hrvatska neće platiti kaznu", kaže Dubravka Šuica, zastupnica u Europskom parlamentu. 

Kaznu smo izbjegli s duhanskom direktivom zbog izbora, no ovaj slučaj, kaže europarlamentarka Biljana Borzan, teško se može opravdati.

"Vremena za prilagodbu se uvijek daje dovoljno. Međutim, dok se naša Vlada bavi svojim problemima, dok se preslaguje većina u Saboru, dok se javnost bavi prošlošću umjesto sadašnošću, bitne stvari prolaze mimo nas", kaže Borzan. 

Šuica tvrdi da su kazne česte. "To je način na koji Komisija disciplinira članice. Imate nekoliko slučajeva s Grčkom gdje su kazne bile dugoročne i oni su morali platiti kazne i kamate", kaže Šuica.

Posebno veliki iznosi traže se kad su u pitanju okoliš i zdravlje ljudi.

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene