U prvom tjednu siječnja Ministarstvo će izaći s cjelovitom informacijom koji će se kulturni programi, u kojim rokovima i kakvim iznosima financirati, istaknula je Obuljen Koržinek koja je, trideset dana nakon stupanja na ministarsku dužnost, gostovala u Intervjuu tjedna Hrvatskog radija.
Istaknula je i nezadovoljstvo situacijom koju je zatekla u Ministarstvu kulture, koje je, kaže, u posljednjih nekoliko godina propustilo dosta prilika da se krene naprijed ili nastave neke započete reforme.
"Svima koji djeluju u kulturu poslat ćemo poruku da je Ministarstvo njihov servis, od kojega će u zadanim rokovima dobivati odgovore na sva pitanja o svome financiranju", poručila je.
Istaknula je i kako zaposleni u kulturi od ove vlade mogu očekivati povećanje proračunskih izdvajanja za kulturu, koja bi kroz četiri iduće godine postupno trebala doseći europski minimum od jedan posto.
Ništa od povećanja PDV-a na knjige, novine i kino ulaznice
Upitana za posljedice porezne reforme na kulturni sektor, potvrdila je da se odustalo od najavljenog povećanja PDV-a na knjigu, novine i kino ulaznice.
"S tim dijelom smo zadovoljni, no ostao je drugi dio reforme, kojim umjetnici nisu bili zadovoljni, vezano uz uvođenje obveznih doprinosa na autorske honorare. Važno je da ostaju olakšice do 55 posto za autorske honorare umjetnika. Oni koji ostvaruju barem prosječna primanja u skladu s prosječnim primanjima RH sada će moći ostvariti pravo na staž u punom iznosu, temeljem toga što će im se uplaćivati doprinosi. A vodit će se računa i o osjetljivim djelatnostima kojima će se pomoći možda kroz neke oblike potpore", rekla je ministrica.
Medijska strategija
Vlada će raditi i na donošenju medijske strategije koju je propustila donijeti vlada Zorana Milanovića, iako ju je godinama najavljivala, rekla je Obuljen Koržinek te istaknula da će njom biti obuhvaćeno cijelo pluralno medijsko tržište - javni i privatni mediji ali i tzv. mediji zajednice, odnosno treći medijski sektor.
"Pluralno medijsko tržište znači da sva ta tri dijela funkcioniraju", istaknula je te odbacila nagađanja o nezainteresiranosti za neprofitne medije.
"Taj će se projekt financirati iz Europskog socijalnog fonda, a natječaj bi mogao biti raspisan već 2017.", rekla je.
Istaknula je i neprihvatljivost dosadašnje podjele medija na komercijalne i neprofitne, po kojoj su komercijalni mediji po definiciji zli, a neprofitni dobri.
Upitana o očekivanju od novog v.d. ravnatelja HRT-a, izdvojila je vođenje računa o poslovanju, poštivanje odredbi iz ugovora između vlade i HRT-a, te odgovorno i duhu dobrog gospodara upravljanje HRT-om do imenovanja ravnatelja koji će biti izabran u proceduri nakon što Nadzorni odbor raspiše natječaj.
"Veliki korak unatrag"
Ministrica kulture istaknula je i da politika ne bi trebala imati utjecaja na izbor ravnatelja HRT-a, ocijenivši da je vlada Zorana Milanovića 2012. po tom pitanju napravila veliki korak unatrag.
"U jednoj nedemokratskoj proceduri, bez ikakve javne rasprave, promijenili su zakon i HRT stavili u ruke vladajućoj večini. Tko god bila ta većina, dobila je mogućnost da izravno izabire ravnatelja HRT-a. To ne treba ni Vladi ni HRT-u", poručila je Obuljen Koržinek te istaknula kako će prva zadaća, vezano uz javnu televiziju, biti stabilizacija upravljanjem HRT-om.
Nova medijska strategija će, kaže, sigurno definirati demokratičnost u izmjenama zakona o HRT-u kako ga se ubuduće ne bi moglo donositi bez široke javne rasprave i dva saborska čitanja. (Hina)