Prosječna neto plaća po zaposlenom u pravnim osobama u Hrvatskoj isplaćena za prosinac prošle godine iznosila je 5838 kuna, što je nominalno 3,4 posto, a realno 3,2 posto više od prosjeka za prosinac 2015. godine, pokazuju podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS).
Pročitajte i ovo
Podaci Eurostata
Inflacija u Hrvatskoj najviša u eurozoni!
Podaci DZS-a
Objavljeno kolika je prosječna hrvatska plaća, imate li i vi barem toliko?
U odnosu na studeni 2016., prosječna neto plaća isplaćena za prosinac prošle godine bila je nominalno 0,6, a realno 0,8 posto viša.
Medijalna neto plaća za studeni iznosila je 4921 kunu, što znači da je polovina zaposlenih imala manju, a polovina veću plaću od tog iznosa, podaci su DZS-a.
Najviša prosječna mjesečna neto plaća u prosincu isplaćena je u zračnom prijevozu, u iznosu od 10.649 kuna, a najniža u proizvodnji odjeće i iznosila je 3411 kuna.
Prosječna neto plaća za cijelu prošlu godinu, pak, iznosi 5685 kuna, što je u odnosu na prosjek iz 2015. godine nominalno više za 1,6, a realno za 2,7 posto.
Prosječna mjesečna bruto plaća za posljednji mjesec prošle godine iznosila je, pak, 7831 kunu te je prema prosincu 2015. nominalno bila veća za 1,7 posto, a realno za 1,5 posto. No, na mjesečnoj razini, u odnosu na studeni prošle godine, prosjek bruto plaće isplaćene za prosinac bio je nominalno 1,6, a realno 1,4 posto manji. Za cijelu 2016. prosječna je mjesečna bruto plaća po zaposlenom u pravnim osobama iznosila 7752 kune te je prema prosjeku za 2015. nominalno veća za 1,9 posto, a realno za 3 posto.
Komentirajući visinu i kretanje plaća u prosincu iz Hrvatske gospodarske komore (HGK) podsjećaju da su ih obilježile dvije specifičnosti.
Prva je da je prvi put nakon ožujka 2015. godine zabilježen rast potrošačkih cijena na godišnjoj razini, zbog čega je i prvi put u tom razdoblju zabilježen niži realni rast plaća od njihova rasta u nominalnom izrazu. Druga se specifičnost prosinačke plaće nalazi u tome da je prvi put u prošloj godini zabilježen snažniji međugodišnji rast neto plaće u odnosu na rast bruto plaće.
"Riječ je o učinku promjena u porezu na dohodak koje se primjenjuju od početka ove godine i koje su pri sniženomu poreznom opterećenju rezultirale povećanjem neto plaće. S obzirom na to da se obračun i isplata plaća za prosinac prošle godine obavljaju u siječnju ove godine, navedene su porezne promjene imale utjecaj na plaću za prosinac. Stoga se i u narednih godinu dana, dok se ne istopi učinak baznog razdoblja, može očekivati snažniji rast neto plaće u odnosu na rast bruto plaće, kako je već bio slučaj kod primjene poreznih promjena u 2015. godini", pojašnjavaju iz HGK, dodajući kako je rast plaća u prošloj godini dao i svoj doprinos povećanju raspoloživog dohotka kućanstava, a time i rastu osobne potrošnje, što je pridonijelo i ubrzanju gospodarskog rasta.
DZS je objavio i kako je prosječna mjesečna neto plaća po satu isplaćena za prosinac prošle godine iznosila 33,39 kuna. Prema studenom to je 0,4 posto više, a prema prosincu 2015. 1,1 posto više.