Pozivajući se na somalijskog dužnosnika, Reuters je u četvrtak objavio da su otmičari oslobodili njemački teretni brod te da je u tijeku oslobađanje japanskog broda Irene s filipinskom posadom i dvojicom Hrvata, za koji je navodno isplaćeno 2,47 milijuna dolara otkupnine.
Pročitajte i ovo
Sarajevo
Ministarstvu stigla prijeteća poruka: "Bit ćete plijen kao što je i obećano"
Vruća tema
Ministarstvo poručilo da investitor hidroelektrane na Uni ima pravomoćne dozvole: "Ne možemo ih ponišiti, osim..."
"Ministarstvo vanjskih poslova i europskih integracija u ovom trenutku ne može potvrditi da je oteti brod Irene oslobođen", odgovorio je MVPEI u petak prije podne na Hinin upit.
Informacije kojima raspolaže MVPEI govore da pregovori još traju.
"Naprotiv, prema informacijama koje smo dobili od direktora tvrtke preko koje su na brod ukrcani oteti hrvatski pomorci, a koji je u kontaktu s pregovaračima angažiranima od strane japanske kompanije, brodovlasnika, pregovori su i dalje u tijeku, a članovi posade još se nalaze na brodu i dobro su", piše u priopćenju.
MVPEI, koji u priopćenju dodaje kako se nada "skorom pozitivnom ishodu situacije", prije je redovito prenosio informacije japanskog brodara da je posada dobro i da se vode pregovori s otmičarima.
Vlasnik broda nije želio objavljivati pojedinosti zbog zaštite posade.
I japanski i njemački brod oteti su 21. kolovoza u Adenskom zaljevu gdje djeluju teško naoružani somalijski pirati koji su u ovoj godini oteli više od 30 brodova te su vode Roga Afrike učinili najopasnijim plovnim putem na svijetu.
Vode Somalije i Adenskog zaljeva na glavnom su pomorskom koridoru na putu za Sueski kanal i iz njega gdje godišnje prometuje 20.000 brodova.
Nasilju pridonosi i kronična nestabilnost u Somaliji, gdje sukob traje 17 godina, a sada se islamistički pobunjenici bore protiv prijelazne vlade u Mogadiscou i njezinih saveznika iz Etiopije.
Somalijska Agencija za zaštitu pomoraca godinama upozorava brodare neka ne plaćaju otkupnine, jer time samo potiču razvoj unosnog piratstva.