Ministarstvo kulture na temelju Zakona o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara donijelo je rješenje kojim se utvrđuje da Picigin 'društvena igra loptom' ima svojstvo nematerijalnog kulturnog dobra.
Pročitajte i ovo
A di si ti?
Gužva na splitskoj Rivi, svi su došli pomoći: "Novac koji prikupimo danas traje cijelu godinu"
Split
Počinitelj koji je zapalio policijski automobil otprije poznat policiji: Popis incidenata je podugačak
U rješenju se naglašava kao je nositelj dobra dužan provoditi mjere zaštite radi njezina očuvanja, sukladno Zakonu o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara i svim propisima koji se odnose na kulturna dobra, pridržavajući se njegove povijesno-tradicijske matrice i pojavnosti.
Picigin će u skladu s rješenjem biti upisano u Registar kulturnih dobara hrvatske 'Listu zaštićenih kulturnih dobara'. Kulturno su igralište za picigin Bačvice, splitska pješčana plaža. Otuda se, zbog svoje atraktivnosti , proširio po čitavoj hrvatskoj obali, ali i u ostalim priobalnim mjestima.
>> Pogledajte najpoznatiju ekipu kako igra picigin na Modrom jezeru
Podsjetimo, picigin je društvena igra loptom koja se izvodi u plićaku pješčane plaže gdje igrači, stojeći u moru, nabacuju loptu koja ne smije dodirnuti morsku površinu. Iako je raširen među mladom populacijom, u njemu sudjeluju brojni igrači, bez obzira na spol i dob. Ova je igra nastala u Splitu i smatra ga se 'najsplitskijom' igrom. Broj igrača nije striktno određen, premda se optimalan učinak postiže s 5 sudionika. Picigin je igra u kojoj nema pobjednika i strogih pravila.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook