"To su stvari na kojima se radi, ne može se ništa preko noći, niti za godinu dana", ocijenio je, uz ostalo, Milanović danas u Tinjanu podsjetivši kako su svi "dobronamjerno govorili da će broj nezaposlenosti preći 400 tisuća, ali nije, no i tristo tisuća je previše". Dodao je da je nezaposlenost među mladima i dalje visokih 40 posto, ali je primjerice u Italiji još i viša.
Pročitajte i ovo
predsjednička utrka
Milanoviću se omaklo? Pogledajte s kakvim je sloganom Tuđman išao na izbore
izrazile potrebu
Milanović poručio Saboru: "Donesite ovu odluku o članicama NATO-a, to moramo učiniti"
"Svaka vlast koja je naslijedila Hrvatsku u ekonomskom i fiskalnom stanju kakvo je bilo prije nekoliko godina, treba zasigurno četiri godine jednog mandata za pravac i za smjer i četiri godine za stabilizaciju tog stanja", rekao je Milanović. Neovisno o kojoj se vlasti radilo, dodao je, "bez osam godina stabilnosti i jedne zdrave i racionalne politike nema ničega".
"Mi smo prije toga imali osam godina vrludanja, korupcije i kriminala, prepuštanja države sudbini. No, Hrvatska nije slučajna zemlja, nisu naši ljudi ginuli prije 60 godina da bi ovo bio dio Hrvatske. To je namjerna zemlja, ali se prepuštalo slučaju kada je u pitanju upravljanje zemljom", naglasio je Milanović dodavši kako su se neki bolje snašli od drugih poput poznatog aforizma koji govori kako su se "materijalisti snašli idealno, a idealisti materijalno".
Tražite posao? Norveška vas zove i nudi 30.000 kuna
Premijer Milanović danas nije htio komentirati informaciju kako je najveća švicarska banka UBS tužila Hrvatsku zbog 45 milijuna dolara duga iz doba Jugoslavije. "To moramo tek vidjeti, zatim ćemo komentirati", poručio je.
Na pitanje kako komentira sukob između ministara financija Lalovca i zdravlja Varge oko izdvajanja HZZO-a iz državne riznice, hrvatski premijer je kazao kako nije riječ o sukobu.
"Da sam ja ministar financija također bih se borio da upravljam što većim iznosom novca koji stalno pritiče da mogu naprosto manevrirati proračunom. To nije krpanje proračuna, kod nas se krpanje proračuna smatra kao nešto što je nemoralno. Proračun mora biti uravnotežen i stabilan", istaknuo je Milanović.
"I kada govorimo o monetizaciji autocesta hrvatskim novcem od mirovinskih fondova, ako je moguće, govorimo o stabilnijem proračunu, to nije krpanje proračuna. To je generacijsko pitanje ili će nas kamatariti legalno 25 godina pa ćemo platiti devet umjesto četiri milijarde eura. Moramo se odlučiti. Istina se u politici uvijek sazna najčešće onda kada je nekom potrebna, a onda je već prekasno", rekao je Milanović.
Na pitanje kako komentira da hrvatski predsjednik predstavlja ustavne promjene i da to građani podržavaju, Milanović je rekao kako je to dug proces.
"Ustav se u pravilu donosi u Saboru, dvotrećinskom većinom", odgovorio je na pitanje kako komentira prijedlog da prikupljanjem 10 tisuća potpisa građani mogu svoj problem uvrstiti u saborsku proceduru. Istaknuo je kako se time dovodi u pitanje postojanje parlamenta.
"Na parlamentarne izbore izlazi 2,5 milijuna ljudi, naravno da se politika preispituje svaki dan, ne možeš dobiti izbore staviti noge na stol i reći, sad četiri godine radim što hoću. No, Hrvatski sabor i Vlada moraju imati određenu autonomiju, jer koji je onda smisao izbora, da vode ekonomsku politiku i za to odgovaraju građanima na izborima, ali i na referendumima, ali ne baš svakih tjedan dana", rekao je Milanović.
Na pitanje novinara je li Bina Istra kao koncesionar Istarskog ipsilona netransparentna prema Vladi, Milanović je odgovorio: "Da nije bilo koncesije - ne bi bilo autoceste u Istri".
"Oni su transparentni i plaćaju porez transparentno. Pa ne mogu biti netransparentni prema našim poreznim organima. Činjenica je da danas u Istri imamo skoro zatvoren sustav autoceste. To je velika stvar jer to država iz proračuna ne bi nikada financirala", zaključio je Milanović. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook