Obavijesti Video Pretražite Navigacija
Za nove temelje društva

Mesić: Od građana se bespogovorno traži da se uklope, siti ili gladni

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Stjepan Mesić sudionike Ljetne škole demokracije,koja se održava na otoku Braču, zapitao se u predavanju spada li socijalna država u sferu nerealnoga.

Mesić je podsjetio kako se današnji sustavi moći nisu više u rukama vlada i parlamenata država, nego otuđenih centara ekonomske moći koji se vodi samo i jedino interesom, a taj interes je ostvarivanje profita, odnosno bogaćenje.

Pročitajte i ovo Isporuka šeste brze brodice na Braču - 3 Prisustvovao i Beroš Pomorska hitna pomoć doblila šestu brzu brodicu: "Ovo je značajan iskorak u našem javnom zdravstvenom sustavu i tu naš posao ne staje" Snimljene pijavice kod Pule i Brača upaljen žuti meteoalarm VIDEO Opasno vrijeme: Pijavica protutnjala Bračom, druga snimljena kod Pule

'Od građana se bespogovorno traži da se 'uklope',  siti ili gladni, zaposleni ili nezaposleni, s krovom nad glavom ili izbačeni na ulicu, to nikoga ne zanima. Kategorija socijalne osjetljivosti izuzeta je iz sfere državnih aktivnosti i prepuštena humanitarnim i karitativnim organizacijama. A takve organizacije mogu samo pomoći, što one i rade, ali ne mogu postaviti nove temelje društva', poručio je Mesić.

Prisjetio je kako primjere za to nam nudi povijest, a ostaci socijalne države postoje i danas još u skandinavskim zemljama i u zemljama zapadne Evrope. 'U Njemačkoj, da spomenem samo jedan primjer, sumrak socijalne države definitivno je ostvaren – žalosno, ali istinito - pod socijaldemokratskim kancelarom Schroederom', tvrdi Mesić.

>> Evo što misli Stipe Mesić o sukobu Josipović-Pupovac!

Dodaje kako je u to vrijeme pravo građanstva dobila krilatica da je dobro i potrebno ono što omogućava preživljavanje sistema, dok se građane zaboravilo, odnosno njih se prisiljavalo da se uklope u mehanizme za spašavanje sistema. 'I upravo to je ono čemu svjedočimo danas u Evropskoj uniji. Iz temelja pogrešan koncept koji je zasnovan na rezanju troškova, odnosno štednji i otpuštanju radnika, umjesto na povećavanju proizvodnje i zaposlenosti, a time i kupovne moći građana', poručio je.

Istaknuo je kako su nama potrebni novi temelji društva. 'Već vidim kako će me neki zapjenjeno napasti da zagovaram povratak socijalizma. Pogrešno. Ono što smo poznavali pod imenom socijalizma imalo je, doduše, i svoju socijalnu komponentu. Na tome području, to treba otvoreno priznati, građanima su bila zajamčena neka prava o kojima se danas može samo sanjati', dodao je.

Cijena koja je za to morala biti plaćena, kaže Mesić, bila je naprosto previsoka i to su ljudi pokazali početkom devedesetih godina prošloga stoljeća. Stoga smo se vratili kapitalizmu, u najružnijem i najopasnijem obliku. 'Ukratko, socijalnu državu izbacili smo iz sfere realnoga', zaključio je Mesić i rekao kako tu socijalnu državu za kojom svakim danom doslovno vapi sve veći broj naših građana, ali i građana europskih zemalja, treba pretvoriti, ponovo, u realnost.

'To nije niti nemoguće, niti to znači zagovaranje povratka socijalizma. To znači samo i jedino, pri čemu ne kažem da je lako i jednostavno, promišljanje, a onda i realiziranje novoga modela društvenih i ekonomskih odnosa', tvrdi.

'Bojim se razmišljanja koji naše skoro članstvo u Evropskoj uniji vidi i promatra samo kroz puno podložništvo Uniji i kroz potpuni nedostatak ideja kojima bismo mi, ma kako mali bili, mogli dati svoj doprinos Uniji. A jedna od takvih ideja nedvojbeno bi mogla biti i vraćanje socijalne države u sferu realnoga', zaključio je.

Ističe kako pri tome treba na umu imati interese siromašne većine i obespravljene većine na svim kontinentima. 'Pod obespravljenošću u ovome kontekstu mislim na nepostojanje mogućnosti da se radi i zaradi, na dužničko ropstvo u koje upadaju oni koji rade, na nemogućnost školovanja i liječenja, ukratko – na nemogućnost života dostojnoga čovjeka, a nerijetko i na nemogućnost očuvanja gologa života', pojasnio je.

Ne želeći ispasti 'zloguki prorok', Mesić je zaključio kako danas stojimo pred dilemom: ili ćemo naći načina da vratimo socijalnu državu, ili ćemo, u uvjetima gospodarske krize što ne jenjava,  širom otvoriti vrata desnim populistima i rigidnim nacionalistima svih boja koji će krivnju za stanje u kojem smo se našli uvijek pripisati 'onima drugima'.

Stoga je zaključio kako socijalna država nikako ne spada u sferu nerealnoga. 'Tražiti takvu državu je moguće i onda kada smo realni, dapače upravo onda kada smo realni. No, da bismo do toga došli, moramo promijeniti način razmišljanja i moramo smoći političku volju da to učinimo. Nadam se da još nije kasno', poručio je bivši predsjednik RH. 

DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook  

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene