"Vjerujem da će hrvatski Sabor ratificirati pristupni protokol što prije, a ja ću se osobno za to zalagati", poručila je Kolinda Grabar Kitarović.
Pročitajte i ovo
užas u beogradu
Otkriveni novi detalji o čovjeku koji je pregazio studenticu: Otprije je poznat policiji, a tijekom incidenta nije bio sam u autu
u beogradu
UZNEMIRUJUĆI VIDEO: Automobilom udario studenticu pa je nosio na krovu
Ona je kazala da ne vjeruje da će pitanje Prevlake biti smetnja da Hrvatska ratificira protokol.
"Dogovorili smo se da nastavimo s tim procesom. Privremeni režim funkcionira od 2003. godine, vrijeme je riješimo to pitanje", kazala je Grabar Kitarović novinarima u Budvi.
Prema njezinim riječima za Hrvatsku je veoma bitno članstvo Crne Gore u NATO-u i Europskoj uniji (EU) jer se time osnažuju granice i cijeli prostor južnog krila NATO i EU, te da je poziv za članstvo Crnoj Gori izvanredan signal i poruka za sve.
Čestitajući Crnoj Gori na pozivnici za NATO poručila je da u ovoj fazi pristupanja Crna Gora treba razmišljati o postpristupnoj strategiji, o tome kako će se profilirati kao država nakon ulaska u Savez i EU, šta će biti državni ciljevi i kako ih želi postići.
Predsjednica Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović sudjelovala je u subotu zajedno s predsjednikom Slovenije Borutom Pahorom i predsjednikom Crne Gore Filipom Vujanovićem na panelu Foruma To be secure(2BS).
Odgovarajući na pitanje sudionika Foruma blokira li Hrvatska Srbiju u euroatlanskim integracijama Grabar Kitarović je rekla da Hrvatska nikog ne blokira, pa ni Srbiju.
“Hrvatska ne blokira Srbiju, već od te države traži da poštuje međunarodne standarde o nacionalnim manjinama, među kojima je i hrvatska”, kazala je Grabar Kitarović.
Predsjednik Slovenije Borut Pahor ocijenio je da države članice NATO u regiji imaju odgovornost da više surađuju te trebaju sve uraditi kako ne bi došlo do sigurnosnih problema na Zapadnom Balkanu.
“Poštujemo odluku Srbije da ne aplicira za NATO s kojim surađuje, ali i Crne Gore da aplicira. Bilo bi važno da Bosna i Hercegovina (BiH) aplicira za NATO i taj bi zahtjev značio bolju sigurnost u regiji”, ocijenio je Pahor.
Pohor je najavio kako će Slovenija u lipnju ove godine ratificirati Protokol o prijemu Crne Gore u NATO.
“Važno je da svih 28 država to uradi brže jer se sigurnosna situacija mijenja i pogoršava”, upozorio je Pahor, ukazujući na probleme od Ukrajine, Bliskog istoka, sjeverne Afrike.
Crnogorski predsjednik Filip Vujanović rekao da je važno da Crna Gora postane članica NATO što prije kako bi se vidjelo da se prihvaćaju, poštuju i vrednuju reforme na području obrane i društva, te da vjeruje da će sve države članice brzo raficirati pristupni protokol.
“Ovo jest osjetljivo razdoblje, a mnogim globalnim izazovima, ali i razdoblje u kojem politika proširenja pokazuje da na te globalne izazove odgovara na odgovoran način”, rekao je Vujanović na Šestom 2BS forumu u Budvi.
Vujanović je istaknuo da je pitanje Prevlake pokazalo ozbiljnost odnosa dvije države, odgovornost i dobrosusjedstvo.
'Ispoštovali smo prije svega jedan privremeni režim u svim njegovim sadržajima i pokazujući da imamo i odgovornost i spremnost da to pitanje riješimo, te da ono ne opterećuje. Raduje me poruka predsjednice Hrvatske da učinimo dodatni napor da pronađemo dogovor. U Crnoj Gori će Hrvatska imati iskrenog partnera za to s namjerom da ispitamo sve mogućnosti da se dođe do dogovora', poručio je Vujanović. (Hina)