'Od danas počinje novo vrijeme za nas. Utemeljena nada pretvara se u stvarnost', rekao je Komarica nakon razgovora s Josipovićem u biskupskom dvoru u Banja Luci. 'Dolazak hrvatskog predsjednika u ove krajeve konačno otvara nove mostove ... uvjeren sam da će nakon njega doći drugi političari i nešto učinkovitije napraviti', dodao je Komarica. Banjalučki biskup je rekao da se Hrvati Banja Luke, Bosanske posavine i Republike Srpske nisu uzalud nadali i podsjetio da ih je u tom kraju ostalo samo pet posto u odnosu na prijeratno vrijeme. Zaključujući dojmove svog drugog posjeta BiH, Josipović je istaknuo da je osjetio 'dobro i nadu, nešto više od nacionalne vjerske i stranačke pripadnosti'.
Pročitajte i ovo
ubijali zatvorenike
Nove optužnice protiv bivših pripadnika HVO i vojske bosanskih Srba: Tereti ih se za ratne zločine
Podignuta optužnica
Bivši zapovjednik vojne policije HVO-a optužen za ratne zločine: Od posljedica zlostavljanja preminula trojica zatočenih civila
'U razgovoru s ljudima, Hrvatima, Srbima i Bošnjacima, prepoznali smo nadu. Dužnost je svih nas javnih i vjerskih službenika da ne dopustimo da se ta nada ugasi', rekao je Josipović. 'To možemo tako da svaki dan učinimo barem malo da tu iskru činimo stalno plamtećom', istaknuo je hrvatski predsjednik. Na susretu Josipovića i Komarice nazočilo je nekoliko ministara vlade Republike Srpske, te visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH Valentin Inzko, koji je ocijenio da se rađa nova regionalna arhitektura, suradnja i pomirba u regiji. 'Možda ćemo pamtiti dan 30. svibnja, a naravno treba i više takvih dana. Svi ćemo samo dobiti i trebamo na tome raditi', rekao je Inzko.
Od danas počinje novo vrijeme za nas. Utemeljena nada pretvara se u stvarnost', rekao je Komarica nakon razgovora s Josipovićem
Josipović je prije Banja Luke, zajedno s premijerom RS Miloradom Dodikom i predsjednikom SDA Sulejmanom Tihićem, posjetio Kozarac, mjesto masovnog stradanja bošnjačkih civila tijekom rata u BiH. Ranije u nedjelju Josipović je s Dodikom i Tihićem posjetio i Briševo i Sijekovac, gdje su trojica dužnosnika odala počast stradalim bosanskim Hrvatima odnosno Srbima. O točnom broju stradalih Bošnjaka u Kozarcu, mjestu kod Prijedora, nema pouzdanih podataka. Po podacima Istraživačko-dokumentacijskog centra u Sarajevu, u napadu vojske i policije bosanskih Srba u svibnju 1992. ubijeno je najmanje stotinu osoba, a tisuću i pol ih je zarobljeno i poslano u logore.
Zbog zločina u Kozarcu Haaški je sud izrekao i prvu presudu za ratne zločine osudivši bivšeg policajca Duška Tadića na dvadeset godina zatvora. Josipovićevu politiku pomirenja i odlazak na mjesta stradanja pripadnika sva tri naroda u BiH podržali su predstavnici hrvatskih političkih stranaka i saborski zastupnici koji su ga pratili tijekom boravka u RS. Saborski zastupnik SDSS-a Milorad Pupovac smatra da je Josipović s dva posjeta BiH učinio nešto što nije napravio ne samo njegov prethodnik Stjepan Mesić nego nije napravio dosad nitko. 'Josipović otvara vrata novoj hrvatskoj politici u BiH, odnosima između naroda i građana BiH, kao i među državama u regiji', rekao je Pupovac. On smatra da je posjetom mjestima stradanja civilnih žrtava konačno učinjeno ono što će ljudima omogućiti da počnu razlikovati zločince i politike koje su ih omogućile, i one kojima se treba klanjati.
>> Dodik: Hrvati, vratite se, jamčim vam sigurnost
Zastupnica HNS-a Vesna Pusić smatra da etnicitet nije ključan kriterij ni za žrtve ni za počinitelje. 'To je princip kojeg se treba držati, a to je naglasio i Josipović', rekla je Pusić, dodajući da je to važno za Hrvatsku kao buduće zdravo društvo. Potporu Josipoviću dala je i potpredsjednica hrvatske vlade Đurđa Adlešič, koja smatra da se aktivnom regionalnom suradnjom mogu popravljati greške i propusti, te da je Josipovićev dolazak u RS dobar korak za povratak Hrvata u BiH. (S.T./T.Š./Hina)