'Rehnov prijedlog, koji podupire predsjednička trojka, dobra je osnova za pronalaženje prihvatljiva rješenja i taj prijedlog u velikoj mjeri sadrži dobro poznata hrvatska stajališta, dakle razdvajanje hrvatskog pregovaračkog procesa od bilateralnih pitanja, deblokadu hrvatskih pristupnih pregovora i rješavanje graničnog pitanja u skladu s međunarodnim pravom, pred međunarodnim pravosudnim tijelom. Postoje još neki elementi o kojima moramo obaviti političke konzultacije u Hrvatskoj i vjerujem da će Hrvatska vrlo brzo izići sa svojim konačnim stajalištem', izjavio je Jandroković nakon niza sastanaka održanih u srijedu u Bruxellesu.
Pročitajte i ovo
'Nije riječ o odgodi'
Sastanak Rehn-Jandroković-Žbogar odgođen za četvrtak ujutro
Nastavak slijedi
Bez pomaka u razgovorima Hrvatska - Slovenija
Jandroković se prvo sastao s Rehnom, koji se također zasebno sastao sa slovenskim ministrom vanjskih poslova Samuelom Žbogarom.
Na sastanku i predstavnici predsjedničke trojke
Nakon toga održan je zajednički sastanak Rehn-Žbogar-Jandroković, a popodne su im se pridružili predstavnici predsjedničke trojke EU-a, koju tvore Francuska, Češka i Švedska. Češko predsjedništvo predstavljao je ministar vanjskih poslova Karel Schwarzenberg, buduće švedsko predsjedništvo državni tajnik u ministarstvu vanjskih poslova Frank Belfrage, a prijašnju predsjedateljicu Francusku državni tajnik za europske poslove Bruno Le Maire.
Po najnovijem prijedlogu graničnu crtu na kopnu i moru između Hrvatske i Slovenije određivao bi petoročlani arbitražni sud u skladu s međunarodnim pravom. Po jednog člana odredila bi Hrvatska i Slovenija, a preostala tri člana dvije bi zemlje odredile zajednički. Ako se ne mognu dogovoriti, preostala tri člana imenovao bi predsjednik Međunarodnog suda pravde.
Po europskim diplomatskim izvorima, prijedlog sadrži i elemente 'konstruktivne dvosmislenosti'. Tako se predviđa da bi se režim 'korištenja pomorskih područja i kontakta Slovenije s otvorenim morem rješavao po međunarodnom pravu, načelu pravičnosti i u duhu dobrosusjedskih odnosa'.
Dvije bi se strane trebale dogovoriti o tomu što znači 'režim korištenja pomorskih područja i kontakt Slovenije s otvorenim morem', a ako to ne uspiju, onda bi to učinio arbitražni sud.
Prijedlog predviđa da se pregovori odblokiraju čim parlamenti ratificiraju dogovor
Prijedlog predviđa da se hrvatski pristupni pregovori odblokiraju čim parlamenti dviju država u svojim parlamentima ratificiraju dogovor o prepuštanju graničnog spora arbitražnom sudu. Već pri potpisivanju dogovora obvezale bi se na njegovo vrlo brzo ratificiranje u parlamentima.
U oblikovanju takva Rehnova prijedloga, koji je vrlo blizu hrvatskim stajalištima, po više diplomatskih izvora, najviše je pridonijela Francuska.
Slovensko ministarstvo vanjskih poslova objavilo je nakon sastanka priopćenje u kojem se kaže da će se o najnovijem Rehnovu prijedlogu raspravljati u vladi i parlamentu.
Odgovor se očekuje početkom svibnja
'Ministar Žbogar se danas u Bruxellesu ponovno sastao s povjerenikom Rehnom i hrvatskim ministrom Jandrokovićem. Rehn je predstavio dopunjeni prijedlog za rješavanje graničnog pitanja, koji bi istodobno omogućio nastavak hrvatskih pristupnih pregovora u poglavljima za koja je Slovenija suzdržana zbog prejudiciranja granice. Slovenija će novi prijedlog podrobno proučiti i zauzeti svoje stajalište nakon rasprave u vladi i Državnom zboru', kaže se u kratku priopćenju slovenskog ministarstva vanjskih poslova.
Očekuje se da bi dvije strane trebale dati konačni odgovor na Rehnov prijedlog u početku svibnja. Iz toga slijedi da se Međuvladina konferencija o pristupanju Hrvatske, predviđena za petak, najvjerojatnije neće održati.