18:59 - Hrvatski sabor i u ponedjeljak poslijepodne nastavio je raspravu o Konačnom prijedlogu zakona o socijalnoj skrbi koji su HDZ-ovi zastupnici ocijenili čistim populizmom Vlade na odlasku te da se ne zna od kuda će se namaknuti 200 milijuna kuna, a vladajući su ostali pri stajalištu da su se vodili isključivo materijalnom dobrobiti za 140 tisuća najsiromašnijih hrvatskih građana.
Pročitajte i ovo Nakon svađa zbog opoziva Hoće li postići dogovor? "Saborski zastupnici iza zatvorenih vrata raspravljaju o još jednoj temi" Odbijen mu je zahtjev Sabor ostao bez jednog zastupnika, Kolakušić pobjesnio: "HDZ mi je ukrao saborski mandat"Nakon 100 milijarde kuna, novog duga u mandatu ove Vlade, nakon što je iz Hrvatske trbuhom za kruhom otišlo 100 tisuća građana, čitave obitelji, nakon što svi analitičari kažu da je ovo najgora Vlada do sada, ona zaduživanje koje je "prošlo ispod radara" pokušava građanima prikriti predloženim naknadama za energente, povećanjem socijalnih naknada i rješavanjem kredita u švicarskim francima, za što, usput rečeno, Sabor još nije dobio prijedlog, sumirala je Sunčana Glavak (HDZ).
Nitko nije protiv pomoći građanima, ali problemi se ne rješavaju na naglo, podmećući kukavičja jaja, ocijenila je Đurđica Sumrak (HDZ).
Replicirala im je Tatjana Šimac Bonačić (SDP) odbacujući tvrdnje o populizmu te da ova Vlada zadužuje buduću, ističući da je u sustavu socijalne skrbi uvedeno reda što je rezultiralo uštedama od 40 milijuna kuna.
Zamjenica ministrice socijalne politike i mladih Maja Sporiš rekla je da nisu točni navodi iz rasprave da će zakonske odredbe stupiti na snagu tek 1. lipnja iduće godine. To vrijedi samo za jedinstveni novčani centar preko kojeg će se u uredima državne uprave obračunavati zajamčena minimalna naknada. Ostale odredbe, energetska naknada stupit će na snagu prije zime, dok će zakon stupiti na snagu 1. siječnja iduće godine, objasnila je Sporiš.
Veljko Kajtazi (Klub nacionalnih manjina) ustvrdio je kako su mnogi mislili da će ulaskom Hrvatske u EU stvari biti bolje, ali "nažalost ono je u mnogim stvarima puno lošije".
Mnogi se političari pred izbore nastoje svidjeti građanima, pa u tom kontekstu sagledavam i ovaj zakon, rekao je.
Svi znamo da je ekonomska situacija u Hrvatskoj loša, Rome nazivaju neradnicima, socijalnim slučajevima. Naziva ih se privilegirama, a rade 24 sata dnevno da bi prehranili svoju obitelj, kazao je.
Naši građani nisu lijeni ni nemotivirani nego ograničeni ekonomskom situacijom, ocijenio je Kajtazi dodajući da je pronalaženje posla za sve građane teško, a još teže za nacionalne manjine. Pogrešnom je ocijenio odredbu po kojoj korisnik socijalne pomoći ne može biti onaj tko ima automobil. Romi primjerice imaju jeftine automobile koji im, kaže, služe da obavljaju poslove.
Kad ste vidjeli Roma ili Romkinju zaposlene u državnoj službi? - upitao je Kajtazi koji je najavio da će zakon podržati, ali i ocijenio da je trebalo učiniti puno više.
Moglo bi se reći da je ovaj zakon "velika varka malog Zoke", počeo je svoje izlaganje Boro Grubišić (klub HDSSB) parafrazirajući jednog sportskog novinara koji bi za nekadašnjeg Dinamovog igrača Marka Mlinarića znao reći – velika varka maloga Marka.
Šest godina je Hrvatska bila u recesiji, a onda je "jedan ministar optimizma", jednog petka ustvrdio da je Hrvatska izašla iz recesije. Međutim, dodao je, iz Brodsko-slavonske županije ove se godine iz škole ispisalo 240 djece. Gdje su? Otišli su iz Hrvatske sa svojim roditeljima, pa se pitam hoće li ove mjere pomoći da se te obitelji vrate iz Irske, Njemačke, upitao je.
Vlada je kupila 1.700 skupih automobila, skupocjene pametne telefone, odredila menadžerske otpremnine od milijun eura dok policajci imaju 10 tisuća kuna, da ne nabrajam poslove koji se daju za konzultantske usluge, za master plan hrvatskih bolnica, nabrojio je Gribušić, upitavši zašto se taj novac nije usmjerio za siromašne.
Kad smo predlagali socijalne mjere za gladnu školsku djecu odbijeni smo, bilo je izjava da je crni kruh bolji od bijelog. Pa sad vi meni recite da ovaj zakon nije predizborna kampanja, upitao je Grubišić zastupnike vladajuće koalicije, ocijenivši da su uništili hrvatsko selo koje ih ne zanima.
Nada Turina-Đurić (klub HNS) pohvalila je zakon posebno osnivanje jedinstvenog centra za naknade što će olakšati građanima, pridonijeti uštedama i sriječiti korupciju. Ovaj zakonski prijedlog se nije trebao stavljati u kontekst predizborne kampanje već kako pomoći najpotrebitijim građanima što on i jest, ustvrdila je.
U pojedinačnoj raspravi Ingrid Antičević Marinović (SDP) ustvrdila je da je Vlada napravila reda, a rezultat je da je Hrvatska izašla iz recesije te da se i predloženim zakonom nastoji pomoći najugroženijim građanima.
Replicirao joj je Goran Marić (HDZ) podsjetivši da je i 2011. BDP dva kvartala bio u plusu, a godina je završila u minusu. Također je naveo kao je 2011. bilo više zaposlenih i manje nezaposlenih nego li danas.
14:04 Trenutni saziv Sabora raspustit će se 25. rujna, izvijestio je novinare predsjednik Sabora Josip Leko, nakon sjednice predsjedništva Sabora.
Član predsjedništva Sabora Željko Reiner (HDZ) rekao je kako oporbi paše bilo koji datum, samo "da što prije završi ta agonija".
13:50 - U tijeku je stanka u Saboru. Zasjedanje se nastavlja od 15 sati.
13:24 - U Saboru je zaiskrilo između Milorada Pupovca (SDSS) i Dujomira Marasovića (HDZ).
'Kolega Pupovac vi ste rekli da se sramimo. Ja se nemam čega sramiti zbog toga što sam ovdje izrekao, a vi se sramite zbog toga što meni s javne govornice govorite da se sramim. Zbog toga se sramite. I nemojte mi više govoriti da se ja sramim nečega što sam ovdje izrekao. Vi nikakav niste borac za narod, za srpsku sirotinju, Liku, Baniju, Kordun, sela. Vi živite kao jedan elitista i ovo je maksimalna demagogija što ovdje govorite i manipulacija, i tu ste velemajstor. U centru Zagreba živite, ovdje šminka po Zagrebu, ići malo u Beograd po instrukcije i plivat u tome u dobrom, lijepom životu, a srpska sirotinja što nema struje od vas koristi nikakve', rekao je Marasović i nastavio.
'Ali kad oni to prukuže bit će im kasno. Dobro, demokracija, imaju pravo birat koga god hoće. I sad vi meni kažite da nismo govorili, ja ću govorit o sebi, a drugi neka govore za sebe, da ja nisam govorio o temi. Vi ste govorili o odlasku u toplice, o politici Hrvatske narodne banke, o odlasku na godišnje odmore, o utrošku novaca u HEP-u, o čemu ste govorili. Što sam ja drugo govorio i o čemu sam ja govorio izvan teme kažite. Sve što sam rekao bilo je u okviru teme', rekao je Marasović.
'I vi meni govorite da se ovdje sramim, tko ste vi da mi to kažete s ove govornice. Tko ste vi da to imate pravo reći, da bi se ja trebao ovdje zbog nečega sramiti i stiditi zbog onoga što sam rekao', ponavljao je Marasović.
Uslijedio je odgovor Milorada Pupovaca.
'Poštovani kolega, ja znam da ja za vas nisam jedan od 150 i kojeg zastupnika nikad bio i nikad neću ni biti, ali samo hoću reći da sam ja jedan od 150 zastupnika i to već u četvrtom mandatu u Hrvatskom saboru, toliko da znate tko sam. Ako već druge stvari ne znate. A drugo, i bez obzira kakav vaš odnos bio prema meni, vi sasvim sigurno nećete utjecati na to kako ću i kada govoriti u Saboru', odgovorio mu je Pupovac.
'A što se tiče vas i vašeg moralnog osjećaja, kad biste imali moralni osjećaj kolega Marasoviću vi biste se pokrili ušima, a ne govorili', rekao je Pupovac nakon čega je potpredsjednik Sabora Nenad Stazić umirio zastupnike, a Pupovcu poručio da samo izvoli nastaviti.
'Kad biste imali moralnoga osjećaja ne biste spomenuli kao što vi kažete srpsku sirotinju i ne povlačite me za jezik i nemojte da ovdje govorim o tome tko je sve i zašto zaslužan zašto je tako i kako mi koji sjedimo ovdje moramo otimati svaki priključak za kuću, svaku obnovljenu kuću, svaku vraćenu kuću i svako elementarno pravo. I ako hoćete da vam počnem govoriti o imenima i prezimenima počet ću vam govoriti jer moji kolege i ja smo posvetili svoj mandat i zato ga imamo u nekoliko, a vi možete pričati što hoćete. Ali jednoga dana bi bilo pošteno da se čujete jer se ne čujete', zaključio je Pupovac.
Ivan Šuker prijavio je povredu poslovnika od strane potpredsjednika Sabora. Rekao je da prema poslovniku on treba izreći stegovnu mjeru nekome tko vrijeđa ili omalovažava predsjednika ili druge zastupnike.
'Smatramo da ovo čitanje moralnih lekcija na način na koji je to napravljeno nije u skladu kako kolege zastupnici razgovaraju jer ako ćemo počet pobrajat po imenima onda možemo tako u nedogled, ali onda ćemo se vratit u neka vremena koja nisu dobra. Smatram da ste zbog nekakve ravnopravnosti zastupnika trebali izreći opomenu kolegi Pupovcu', rekao je Šuker. Potpredsjednik Sabora Nenad Stazić bio je jasan - nema nikakve povrede poslovnika, rekao je.
'Kolega Dujomir Marasović prigovorio je Pupovcu, napao ga je da on predstavlja srpsku sirotinju nego da ovdje bogato živi u Zagrebu. Dobio je odgovor da je ta srpska sirotinja između ostalog sirotinja zbog stvari zbog kojih bi se Dujomir Marasović mogao stidjeti. Ne vidim nikakvu razliku u mom odnosu prema Dujomiru Marasoviću i Miloradu Pupovcu. Ovo je parlamentarna debata, a HDZ-u očito uvijek smeta kada netko nešto kaže što se HDZ-u ne sviđa i to onda odmah proglašava povredom poslovnika. Ovo nije povreda poslovnika, nema nikakvog govora o povredi poslovnika', rekao je Stazić.
'Jedini tko konstantno krši poslovnik ste vi, prjavljujući povredu poslovnika svjesni toga da te povrede nema, a vi se izvolite obratiti Odboru za ustav pa će vam oni izreći svoje stajalište. Sada se ponovno javljate za povredu poslovnika iako znate da po našem poslovniku nema rasprave s predsjedavajućim. Pa u skladu s tom odredbom poslovnika ja vam ne mogu sada dati pravo da govorite', zaključio je Stazić.
10:55 - 'Ako ljudi ne pronađu posao vi ćete ih dobrodušno još neko vrijeme držati na socijalnoj pomoći jer ste eto zabrinuti da ne postanu siromašni. Mnogi od vas valjda žive na Mjesecu, iz luksuznih limuzina kojima se vozite stvaro zaista izgleda drugačije. Ljudi koji rade žive u siromaštvu, a zamislite kako je tek onima koji su nezaposleni ili prisiljeni primati socijalnu pomoć koju dajtete tri tjedna prije raspuštanja Sabora. U demagogiji ovoj o kojoj danas govorimo Zoran Milanović bi pobijedio i Chucka Norrisa, rekao je Branko Vukšić tijekom rasprave.
Prvi mu je replicirao Frano Matušić.
'Kolega Vukšić i vi ste primijetili ovu činjenicu koju je spomenula potpredsjednica Vlade, a to je da su tri i pol godine trebale da Institut Hrvoje Požar zajedno s cijelim ministarstvm donese ovakvu jednu odluku, i naravno spomenuli ste činjenicu da je vlada na početku svog mandata povećala cijenu struje za 25 posto kako bi investirala, kako bi pokrenula investicijski ciklus, kako bi došlo do gospodarskog rasta. Ja ću podsjetiti vas, a i cijeli hrvatsku javnost koja nas vjerujem prati, barem jedan dio nje, da su na početku svog mandata obećavali u 2012. gospodarski rast od tri posto, a sljedećih godina su obećavali 4 posto, a na kraju, dakle u 2014., 2015. su obećali pet posto godišnji rast BDP-a. Što je bilo u realizaciji. Minus dva posto u prvoj godini i tako dalje. Mi danas nismo ni na razini 2013. godine kad gledate stanje u gospodartvu, bez obzira na ovaj rast od 1,2 posto. A kad govorimo o tom rastu od 1,2 posto idemo razobličit zašto je došlo u jednom kvartalu , ne govorimo o godišnjem rastu, o godišnjem rastu ćemo govorit na kraju godine tek kad završi cijela godina, sigurno neće bit iznad jedan posto, može bit samo ispod jedan posto, ali ja želim da bude veći, želim da bude pet posto, ali je nemoguće s ovakvom vladom, s ovakvim potezima koje rade. Dakle što se dogodilo, s tim kvartalnim rastom, jedan cijenjeni makroekonomist je vrlo jasno rekao tri su faktora: ISIL, sunce i nafta i ja bih još dodao žilavost privatnog sektora usprkos Vladi i onome što radi hrvatska Vlada, samo zato. Ja mislim da je svima jasno da nikakvih reforma nije bilo, nikakvih investicija, nije trebalo 25 posto povećavati cijenu struje, trebalo je ostavit na toj razini jer nisu se radile nikakve investicije', rekao je Matošić.
Karamarko: Ovoj Vladi nema spasa, previše su zla i štete nanijeli Hrvatskoj
10:15 - Zastupnik HDZ-a Davorin Mlakar prozvao je u utorak, na početku izvanrednog saborskog zasjedanja, predsjednika Hrvatskog sabora Josipa Leku da je sazivanjem izvanredne sjednice prekršio Poslovnik, odnosno napravio nekoliko propusta, a Leko je taj prigovor odlučno odbacio.
Vlada nije obrazložila zašto traži izvanrednu sjednicu, naglasio je Mlakar.
Podsjetio je da po saborskom Poslovniku Vlada, kada traži izvanredno zasjedanje, mora to učiniti u pisanom obliku i s preciznim obrazloženjem, pa je u aktualnom slučaju trebala objasniti zašto donošenje nekih zakona ne može čekati nekoliko dana.
Dobili smo materijale, zakone za koje Vlada predlaže da stupe na snagu 1. siječnja 2016., Vlada nije obrazložila hitnost, odnosno čemu izvanredno saborsko zasjedanje, a da o neodržavanju Aktualnog prijepodneva ne govorim, opetovao je HDZ-ov zastupnik Mlakar.
Predsjednik Sabora Leko odgovorio je kako Vlada radi sukladno planu rada, "pa i traženjima iz oporbe" da se ubrza rad na projektima vrijednim za hrvatsko društvo.
Vlada je zatražila izvanredno zasjedanje s preciznim točkama, ustrajao je Leko.
Mlakaru je poručio da Poslovnik ne predviđa Aktualno prijepodne na izvanrednom zasjedanju i da ga nikada u tim okolnostima nije bilo ni u praksi.
HDZ-u smeta i činjenica da je od pet zakona, Vlada za četiri zatražila hitni postupak.
Sramota je da ovaj saborski saziv četiri petine zakona donosi po hitnom postupku, naglasio je akademik Željko Reiner (HDZ), podsjetivši kako je i Ustavni sud rekao da učestala paksa donošenja zakona po hitnom postupku narušava bit parlamentarizma.
To je loša praksa tijekom cijelog saziva, poručio je HDZ-ov zastupnik Reiner.
Slažem se da je to loša praksa, ali nije samo u ovoj Vladi, nego od samogo donošenja ovakvog Poslovnika, uzvratio je Leko.
Sabor će po hitnom postupku raspraviti predložene izmjene zakona o socijalnoj skrbi, o trošarinama, o financiranju jedinica lokalne samouprave te o obnovljivim izvorima energije.
Redovno će se očitovati o konačnom prijedlogu zakona o stečaju potrošača.
Predsjednik Hrvatskog sabora Leko je, na Vladin zahtjev, sazvao izvanrednu saborsku sjednicu za 8., 9., 10. i 11. rujna.
U sabornicu je u utorak došao i šef oporbe i HDZ-a Tomislav Karamarko koji to rijetko čini.
9:30 - Izvanredna sjednica Hrvatskog sabora, koju je prošlog tjedna zatražila Vlada, započinje raspravom o izmjenama zakona o socijalnoj skrbi. sazivanjem sjednice na ovaj način ste prekršili poslovnik, o drugim stavrima uopće neću govoriti, rekao je Davorin Mlakar (HDZ) predsjedniku Sabora Josipu Leki koji je odbacio njegov prigovor.
Sjednica se nastavila raspravom o prijedlogu izmjene Zakona o socijalnoj skrbi. Predlagateljica Milanka Opačić obrazložila je prijedlog.
Pred vama je izmjena u kojoj s epovećavaju socijalne naknade i uvodi se još jedna nova naknada za one koji su korisnici socijalne pomoći, rekla je Opačić.
Predsjednik Hrvatskog sabora Josip Leko prošlog je tjedna, na Vladin zahtjev, sazvao izvanrednu sjednicu Sabora za 8., 9., 10. i 11. rujna.
Vlada ju je zatražila da bi se Sabor očitovao o njezinim prijedlozima izmjena zakona o socijalnoj skrbi, o trošarinama, o financiranju jedinica lokalne i područne samouprave, kao i o zakonskim prijedlozima o stečaju potrošača te o obnovljivim izvorima energije i visokoučinkovitoj kogeneraciji (9,30 sati, Hrvatski sabor, Trg svetog Marka 6)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook
-
2:08 6"Počinje nova era"
Kamere Dnevnika Nove TV ulovile što je Anušić kazao američkoj veleposlanici: "Bio sam unutra 20 minuta i rekao - vadite me van!"
-
3:17 6Brojne Milanovićeve pobjede
Pala utvrda koju HDZ drži otkad je neovisne Hrvatske: "Primorca nisu prepoznali kad je ispao kao iz vreće"
-
oproštajni poklon
Na samom kraju svojeg mandata, Biden je pripremio razorni udarac za Putina: "Ovo će biti bolno..."