Obavijesti Video Pretražite Navigacija
Žalbeno vijeće

Haaški sud odbio zahtjev RH da bude prijatelj suda u slučaju Oluja

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Žalbeno vijeće Haškoga suda odbilo je zahtjev Republike Hrvatske da bude prijatelj suda u predmetu Oluja.

Zahtjev je podnijela Vlada Jadranke Kosor putem jedne američke odvjetničke tvrtke.

Pročitajte i ovo Neredi u Nizozemskoj Ozlijeđeni policjaci VIDEO Veliki sukobi Eritrejaca u Nizozemskoj: Pale automobile, proglašeno izvanredno stanje Poplava u Los Angelesu - 1 Vremenski fenomen Snažna oluja pogodila Kaliforniju: Atmosferska rijeka ubila više ljudi

Dokument je sudu dostavljen s oznakom tajnosti. Žalbeno vijeće sadržaj zahtjeva Republike Hrvatske još nije objelodanilo no njihova odbijenica je javna.

>> Haaški tužitelji odgovaraju Markačevoj obrani

Zahtjev za statusom prijatelja suda podnijela je i skupina međunarodnih stručnjaka. Žalbeno vijeće o tome još nije donijelo odluku.

>> Pravomoćna presuda Markaču i Gotovini već krajem godine?!

'Žalbeno vijeće utvrdilo je da je suština argumenata - hrvatski nacionalni interesi izvan opsega pitanja koja se razmatraju u žalbi. U skladu s tim žalbeno vijeće nije uvjereno da bi dozvoljavanje Hrvatskoj da podnese amicus curiae podnesak pomoglo u odlučivanju o Gotovininoj i Markačevoj žalbi', navodi se u odluci donesenoj 8. veljače.

Hrvatska vlada zatražila je u prosincu od Haaškoga suda da joj odobri status prijatelja suda smatrajući da može pomoći žalbenom vijeću na tri područja - pitanju udruženog zločinačkog poduhvata, prekomjernog granatiranja i standarda krivnje u presudi.

U svojoj odluci žalbeno vijeće navodi da je Hrvatska 16. prosinca podnijela povjerljivi zahtjev kojim je tražila dozvolu da podnese izjavu o interesu, odnosno podnesak u svojstvu prijatelja suda jer je nepravomoćnom presudom 'Gotovina, Čermak i Markač' Hrvatska proglašena odgovornom za zločine obuhvaćene udruženim zločinačkim poduhvatom.

Iz te činjenice Hrvatska je izvukla svoje barem ograničeno pravo da intervenira i objasni svoje interese, navodi žalbeno vijeće u odluci.

Hrvatska je, piše dalje žalbeno vijeće, navela da bi presuda mogla imati negativan učinak na mogućnosti hrvatskih dužnosnika da donose odluke u vanjskoj politici i pitanjima vezanim uz obranu te bi naštetila hrvatskom legitimitetu pred međunarodnim institucijama. Hrvatska je također ustvrdila da se presuda koristi kao negativni presedan u slučajevima protiv Hrvatske pred drugim međunarodnim i nacionalnim sudovima.

'Žalbeno vijeće ističe da presudom utvrđeno postojanje udruženog zločinačkog poduhvata ni na koji način ne predstavlja utvrđivanje odgovornosti države Hrvatske', ističu žalbeni suci obrazlažući da se ICTY bavi jedino individualnom odgovornošću pa bi prihvaćanje hrvatskog zahtjeva značilo izlazak iz okvira mandata Haaškoga suda.

Generali Ante Gotovina i Mladen Markač u travnju prošle godine nepravomoćno su proglašeni krivima i osuđeni na 24 odnosno 18 godina zatvora kao članovi udruženog zločinačkog poduhvata zbog ratnih zločina i progona srpskog stanovništva počinjenog tijekom i nakon operacije Oluje.

U tijeku je žalbeni dio postupka i prema kalendaru rada u ožujku bi se trebala održati žalbena rasprava.

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene