Gornja Maoča na sjevero-istoku u BIH i Bužim na sjevero-zapadu zemlje, mjesta su koja su Hrvatskoj najbliža. Hrvatska s BiH dijeli više od tisuću kilometara granice.
Za Dnevnik Nove TV o ovoj je temi govorio ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić.
Mogu li građani Hrvatske, s obzirom na događanja u susjednoj zemlji, biti sigurni?
Hrvatska kao zemlja antiterorističke koalicije uvijek može biti i cilj terorističkog napada. Nitko ne može garantirati da se takvo što neće dogoditi, ali budite sigurni da naši građani mogu imati povjerenje da u ovom trenutku Ravnateljstvo policije, ali i svi drugi segmenti sigurnosnog sustava funkcioniraju upravo s ciljem da spriječe bilo kakav teroristički čin.
Što to konkretno znači?
U tom trenutku imate informacije o mogućim počiniteljima, dodatnu kontrolu robe, skrivenog oružja - što se pokazalo kao jedna od mogućih mjera u prevenciji.
Ekstremni islamisti otkriveni su i u Austriji, moramo li se bojati da ih ima i u Hrvatskoj?
Nemojmo bježati od toga da se i kod nas pojave ljudi koji su spremni sudjelovati u tome. Nastojimo ih pronaći.
Trebamo li strahovati da će eskalirati ovo što se dogodilo u Bosni?
Nažalost, ne možemo isključiti moguću eskalaciju. To se ne događa samo u BiH, događa se diljem svijeta.
Jesu li sigurnosne službe odradile dobar posao? propusti se događaju i onim najboljima poput Francuske?
Kod nas je sustav razmjene informacije unutar sigurnosnog sustava na visokom nivou, Radimo to na način da je svima interes da učinimo važno tko je donio informaciju i na koji način smo se branili od nečega. Uspjeh svakog dijela sigurnosnog sustava je zajednički uspjeh.
Čuli ste se i s novim ministrom i sigurnosti BiH.
Hrvatska želi i konkretno pomoći. Vjerujemo i da naš sustav koji imamo na granici koji može biti vrlo učinkovit i nama se pokazao vrlo učinkovitim. To smo spremni dati na raspolaganje i BiH, jer smo uvjereni da jačanje sigurnosti kod naših susjeda je istovremeno i jačanje sigurnosti u Hrvatskoj