Kako se sve čovjek može zaraziti i što sve može biti izvor salmonele?
Pročitajte i ovo
autohtoni proizvodi
Hrvatska osvojila prestižno mjesto na listi Svjetskog atlasa lokalne hrane: Evo koja su jela na popisu preporučenih
"Pogoduje se pojedincima"
Inspektori povukli veliku pošiljku sumnjivih jaja s tržišta, domaći proizvođači se žale: "Država upropaštava nas male..."
'Čovjek se najčešće zarazi kada jede meso peradi ili jaja koja nisu dovoljno termički obrađena. Tu pogotovo moramo spomenuti proizvode od jaja kao što su kolači s kremama u kojima se nalaze sirova jaja, majoneza, tartar umak, šato koji se radi od sirovih jaja. To su daleko najrizičnije namirnice'.
Ako bakterija ipak dospije u naše tijelo koji su simptomi salmoneloze?
'Najčešći simptomi su u crijevima jer to je bakterija koja najčešće ostaje lokalizirana u crijevima. Javlja se mučnina, jaki grčevi u trbuhu, učestale vodenaste stolice i povišena temperatura. Moguće je i povraćanje, no to najčešće nije baš slučaj. Postoji mogućnost i težih oblika kada bakterija prodire u krv i tada se javlja salmonela groznica koja može zahvatiti jetru, pluća, zglobove... To su teži klinički oblici koji su srećom puno rjeđi'.
Koje su najranjivije skupine? Mala djeca, kronični bolesnici..?
'Najčešće su osjetljivija mala djeca mlađa od 5 godina te stariji od 65 godina i bolesnici koji imaju slabiji imunološki sustav kao što su dijabetičari ili oni koji imaju neke maligne bolesti koji su na nekoj imunosupresivnoj terapiji. Oni imaju rizik teže kliničke slike'.
Kako se liječi salmoneloza? Ostaje li ta bakterija salmonela zauvijek u našem organizmu?
'U najvećem broju slučajeva, kada se radi o ovim blažim oblicima bolesti, najvažnija je ta simptomatska terapija, dakle intenzivna nadoknada tekućine. Bilo na usta ili ako je potrebno i infuzijom. U težim oblicima potrebna je primjena antibiotika i najčešće je to onda terapija u bolnici'.
Kako se možemo zaštititi? Jesmo li sigurni ako termički obradimo meso i do koje temperature?
'Da. Ta hrana mora biti dobro termički obrađena. Meso treba biti dobro pečeno, da nije ružičasto u sredini. Svakako bih htjela spomenuti da ako je hrana dobro termički obrađena a nemamo odgovarajuće higijenske mjere onda osoba koja je kliconoša može to sekundarno zagaditi i opet se možemo zaraziti. Tako da uz dobru termičku obradu apsolutno su važne i dobre higijenske mjere'.