Obavijesti Video Pretražite Navigacija
'Prikupljamo informacije'

Europska komisija još nema stajalište o prijedlogu Zakona o ništetnosti

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Europska komisija još nema konačnog stajališta o prijedlogu Zakona o ništetnosti svih pravnih akata bivše JNA te pravosudnih tijela bivše SFRJ i Srbije, koji je u saborskoj proceduri.

Europska komisija još uvijek prikuplja informacije i analizira one koje je već dobila tako da u ovom trenutku još nema konačnog stajališta, izjavio je danas u Bruxellesu ravnatelj Opće uprave Europske komisije za proširenje Stefano Sannino.

'Sada prikupljamo sve elemente i informacije i nakon određenih objašnjenja i pisma ministra pravosuđa koje smo dobili morat ćemo ih proučiti i staviti u kontekst. U ovom trenutku je prerano reći našu ocjenu', rekao je Sannino nakon razgovora s državnim tajnikom u hrvatskom ministarstvu vanjskih poslova Andrejem Plenkovićem.

Pročitajte i ovo Važne odluke u Europskoj uniji Dugo se spominje Tjedan koji bi mogao odrediti budućnost Europe: Rusija i SAD razbacale su geopolitičke karte Ilustracija direktiva o pomorskoj strategiji Hrvatska dobila opomenu Europske komisije, prijeti se i tužbom

Plenković: Želimo zaštititi hrvatske državljane

Plenković je rekao da je iskoristio prigodu kako bi čelnog čovjeka u Općoj upravi za proširenje upoznao s razlozima zbog kojih je hrvatska vlada uputila taj zakon u saborsku proceduru. 'Posebno sam naglasio da je Srbija proširenjem svoje nadležnosti u kazneno-pravnim stvarima na teritorij Hrvatske povrijedila njezin suverenitet. To je neprihvatljivo za Hrvatsku i stoga ovim zakonom želimo zaštititi hrvatske državljane', rekao je Plenković.

Državni tajnik za europska pitanja je rekao da hrvatska vlada uz zakon o ništetnosti predlaže deklaraciju kojom poziva Srbiju na dogovor o međunarodnom ugovoru kojim bi ta pitanja bila riješena.

'Poslali smo poruku Srbiji'

'Prijedlogom deklaracije poslali smo poruku Srbiji da želimo međunarodnim ugovorom regulirati sva pitanja koja su s tim povezana te također poruku da je naša suradnja s ICTY-em neupitna, da je Hrvatska odlučna u tome da svi oni koji su počinili zločine trebaju nedvojbeno odgovarati, ali ne na ovakav selektivan način, koristeći nerijetko dokaze koji su stečeni na nelegalan način', rekao je Plenković.

Plenković se sastao i s izvjestiteljem Europskog parlamenta za Hrvatsku Hannesom Swobodom s kojim je također razgovarao o zakonu o ništetnosti. (Hina)

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene