Kodeks ponašanja uskoro uvodi i srbijanski parlament. Gađanju cipelama i polijevanju vodom, čini se došao je kraj, a za svaku uvredu slijedi javna isprika. U srbijanskoj skupštini niskih udaraca uistinu ne nedostaje.
Pročitajte i ovo
38 točaka
Sabor donio važnu Deklaraciju: Evo što ona znači za prava umirovljenika i starijih osoba
Bez dlake na jeziku
Oporba se obrušila na Turudića: "Priprema teren za spas obožavane ministrice. To je skandalozno"
'Prvi put samo doživela da mi u skupštinskoj sali priđe ministar i moju diskusiju završi komentarom: đukelo jedna', požalila se Jorgovanka Tabaković novinarima. 'Rekao sam joj da laže, a narod kaže: laže k'o pas', branio se ministar Mlađan Dinkić.
Da izbjegnu uvrede, napisali su kodeks o ponašanju i uvode novčane kazne za prekršitelje. 2009. godine letjele su i cipele. 'To mi je bio jedini način', pravdala se Gordana Pop Lazić.
Predsjednik Sabora u kuću želi uvesti red pa predlaže uvođenje Kodeksa. 'Mi trebamo vratiti ugled i dignitet hrvatskom Saboru', rekao je Šprem. No, otpora će, tvrdi biti.
Za neprimjerene riječi kažu zastupnici, postoji poslovnik. 'Prvo je opomena, pa stroga opomena, isključenje iz rada i isključenje do kraja sjednice', objasnio je Boro Grubišić, saborski zastupnik iz HDSSB-a.
'Često se sporimo oko toga je li nešto uvreda ili nije uvreda, a svaka politička opcija i malo navijački tumači kada je što uvreda a kada nije', rekla je Ana Lovrin, saborska zastupnica HDZ-a. Ali pala je i prva javna isprika. Ispričao se Vladimir Šeks.
Za laž ili uvredu, u Srbiji slijedi javna isprika. Uvede li se takva praksa, javne isprike zastupnicima ipak neće teško pasti.