Obavijesti Video Pretražite Navigacija
Ministarstvo objavilo

Cijene derivata od ponoći mogu rasti za 16 do 30 lipa

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Najviše maloprodajne cijene naftnih derivata od ponoći će biti više od 16 lipa koliko može poskupiti plavi dizel pa do 30 lipa koliko može poskupiti motorni benzin sa sto oktana, pokazuju podaci Ministarstva gospodarstva koje je poslijepodne objavilo najviše razine maloprodajnih cijena naftnih derivata u razdoblju od 26. srpnja do 8. kolovoza.

Primijene li naftne kompanije najviše cijene koje utvrdi Ministarstvo, a u pravilu to čine, cijena najprodavanijeg benzina eurosupera BS 95 ponovno će se približiti razini od 10 kuna, jer je Ministarstvo najvišu cijenu tog derivata utvrdilo na 9,94 kune po litri. To je 28 lipa po litri više od dosadašnjih 9,66 kuna.

Za primjerice znači da će vozači za puni rezervar od 50 litara tog benzina, za koji danas izdvajaju 483 kune, od sutra trebati 14 kuna više ili 497 kuna. Po podacima Ministarstva, maloprodajna cijena motornog benzina sa 98 oktana, eurosupera BS 98 od sutra može biti 10,25 kuna po litri, što je 29 lipa više od dosadašnjih 9,96 kuna.

Najviše, za 30 lipa po litri, na 10,45 kuna (do sada 10,15 kuna), može poskupiti benzin eurosuper BS 100.

S maksimalno dopuštenim poskupljenjem od 26 lipa po litri, dizelsko gorivo eurodizel BS će ponovno premašiti cijenu od 9 kuna po litri s obzirom da je Ministarstvo njegovu najvišu cijenu utvrdilo na 9,23 kune (do sada 8,97 kuna).

Najviša maloprodajna cijena običnog dizela od ponoći može biti 8,86 kuna, što je 25 lipa više od dosadašnjih 8,61 kunu. Za 19, odnosno 18 lipa po litri naftne će kompanije od sutra moći poskupiti loživa ulja - loživo ulje s oznakom euro moći će prodavati po najvišoj cijeni od 6,57 kuna (do sada 6,38 kuna), a obično loživo ulje po 6,36 kuna (do sada 6,18 kuna).

Nova maksimalna cijena plavog dizela od sutra je 5,56 kuna, što je 16 lipa više od dosadašnjih 5,40 kuna. Prema Pravilniku o utvrđivanju najviših maloprodajnih cijena naftnih derivata, maksimalno dopuštena promjena najviše maloprodajne cijene pojedinog naftnog derivata naviše ili naniže na dan obračuna u odnosu na važeću najvišu maloprodajnu cijenu iznosi 3 posto.

Najnoviji porast cijena naftnih derivata je otprilike na razini tog maksimalno dopuštenog poskupljenja, a to se ponajviše tumači visokim rastom cijena derivata na tržištu Mediterana na kojem su, kako se doznaje, cijene benzina i dizela u proteklom razdoblju porasle za oko 5,5 posto, odnosno sve do 5,66 posto. Također, u prethodnom je obračunskom razdoblju tečaj dolara u odnosu na kunu porastao za oko 2,2 posto.

Prema Pravilniku, Ministarstvo gospodarstva svaki drugi ponedjeljak obračunava i objavljuje najviše maloprodajne cijene pojedinih naftnih derivata koje će vrijediti idućih 14 dana, a tijekom ta dva tjedna naftne kompanije mogu mijenjati cijene, ali one ne smiju biti veće od maksimalnih koje je objavilo Ministarstvo.

Od tog pravila izuzete su benzinske postaje na autocestama i postaje na morskoj obali koje imaju mogućnost izravne opskrbe plovila gorivom za koje naftne kompanije slobodno određuju cijene derivata, osim za plavi dizel koji je izuzet od slobodnog formiranja cijene. Većina naftnih kompanija već neko vrijeme koristi mogućnost tih diferenciranih cijena i na svojim postajama na autocestama ima nešto više cijene nego na ostalim postajama. (Hina)

Pročitajte i ovo Marko Biočina, novinar Nove TV Dizel skuplji od benzina Ovo je najsnažniji rast cijena goriva u posljednja dva mjeseca: Stručnjaci strahuju da je to tek početak Marko Biočina, reporter Dnevnika Nove TV i voditelji Dnevnika Nove TV Poskupljenje goriva Što nam slijedi ako se ostvari crni scenarij i dođe do prekida transporta nafte: "Cjenovni udar već je u Hrvatskoj"

Povezane teme

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene