Obavijesti Video Pretražite Navigacija
Najniža razina u odnosu na dolar u posljednje dvije godine

Euro strmoglavo pada, a prognozira se još i veći pad

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Na valutnim je tržištima tečaj eura pao četvrti tjedan zaredom, pod pritiskom grčke političke krize i zabrinutosti za španjolski financijski sustav, pa je u odnosu na američku valutu zaronio na najnižu razinu u gotovo dvije godine.

Cijena eura prema američkoj valuti potonula je prošloga tjedna 2,1 posto, na 1,2515 dolara. U petak je u jednom trenutku, po prvi puta od srpnja 2010. godine, zaronila ispod razine od 1,25 dolara, na 1,2495 dolara, piše Seebiz.

Pročitajte i ovo Vojna vozila u luci Gaženica, ilustracija potpora španjolskoj vojsci MORH upozorio na vojni konvoj, pogledajte gdje se očekuje zastoj: "Molimo građane za strpljenje" Slika nije dostupna Kronologija krize Eurozona: Godina napetosti, recesije, nesigurnosti, nezaposlenosti...

U odnosu na japansku valutu, tečaj eura pao je 1,3 posto, na 99,70 jena. Američka je valuta, pak, ojačala prema japanskoj, pa je cijena dolara porasla 0,8 posto, na 79,65 jena.

>> Zastrašujuća sudbina Grčke ako napusti eurozonu

Prvih dana prošloga tjedna euro se još stabilno kretao oko razine od 1,27 dolara jer su se ulagači nadali da bi neformalni summit Europske unije u srijedu mogao iznjedriti dogovor o mjerama za poticanje gospodarskog rasta.

No, lideri EU-a nisu postigli nikakav napredak u rješavanju dužničke krize, poručili su samo da žele da Grčka ostane u eurozoni i ispuni obećanja koje je dala kada je dobila međunarodnu pomoć.

Analitičari kažu da se ne može očekivati značajnije ulaganje u rizičnije investicije i euro sve dok europski lideri ne postignu dogovor kako spriječiti širenje dužničke krize. Moguće su razne opcije, od dokapitalizacije banaka sredstvima iz fonda za financijsku stabilnost, preko izdavanja zajedničkih euroobveznica, do popuštanja monetarne politike Europske središnje banke.

Srednjoročne prognoze za euro nisu dobre

A to bi dodatno uzdrmalo prezadužene članice eurozone, kao što je Španjolska, jer bi im porasla cijena financiranja na tržištima.

Španjolska ionako ima velikih problema s bankama, koje bilježe goleme gubitke zbog recesije i krize na tamošnjem tržištu nekretnina. Bankija, četvrta po veličini španjolska banka, koja je nedavno djelomice nacionalizirana, zatražila je pomoć od vlade u iznosu od 19 milijardi eura.

Zbog svega toga, očekuje se nastavak pritiska na europsku valutu.

"Srednjoročne prognoze za euro nisu dobre. Ako Grčka ne izađe iz eurozone, euro će u nadolazećim mjesecima postupno kliziti prema 1,23 dolara. Ako pak izađe iz eurozone, očekujemo da će se do kraja drugog tromjesečja spustiti na 1,2 dolara, a do kraja trećeg, na 1,15 dolara", kaže Geoff Kendrick, valutni strateg u banci Nomura.

Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na Facebooku i Twitteru. Pratite DNEVNIK.hr putem iPhonea i ANDROID mobilnih uređaja.

 

 

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene