Obavijesti Video Pretražite Navigacija
Suđenje za ratni zločin

Milorad Momić: Nisam odvodio Hrvate u logor u Berku

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Milorad Momić (47) porekao je danas na Županijskom sudu u Vukovaru navode svjedoka da je Hrvate odvodio u zatvor u Berku u jesen 1991. godine nakon okupacije ovog sela kod Vukovara jer tada, tvrdi, nije bio u Berku.

Optužnica tereti Momića, kojega je Francuska izručila Hrvatskoj u rujnu prošle godine, da je u rujnu 1991. godine u improviziranom logoru u Berku rukama tukao Anđu i Danicu Rušnov te Maru Kujunžić i da je 5. rujna mitraljeskim rafalom s vojnog transportera ubio Katu Gavranović koja je stajala ispred svoje kuće. Nakon završetka mirne reintegracije, Momić je pobjegao u Srbiju, a potom u Francusku gdje je živio pod lažnim imenom Guy Monier.

Pročitajte i ovo Ilustracija Početkom rata Optuženi da su na Baniji ubijali civile među kojima i maloljetnike: Sad se optužnica za jedan od najtežih zločina - raspala Obilježena 30 godina od zatvaranja logora u Jablanici Zatočeni u muzeju Prije 30 godina zatvoren zloglasni logor za Hrvate: Zatočenih je bilo oko 900, a najmlađi je imao samo 28 dana

Srbija je također raspisala tjeralicu za Momićem optužujući ga da je kao pripadnik zloglasnih 'Škorpiona' sudjelovao u ubojstvu 8.000 Muslimana u Srebrenici. Na današnju raspravu nisu došli pozvani svjedoci jer ih je dvoje u međuvremenu umrlo, među kojima i Mara Kujundžić koju je Momić tukao dok je treći svjedok, Petar Penavić (94) gotovo nepokretan pa je pročitan iskaz koji je dao u veljači 2006. godine.

Penavić, u čijoj je kući bio smješten logor, Momića iskazom ne tereti izravno jer se ne sjeća svih osoba koje su ih zlostavljale, ali je rekao kako su on i supruga slušali jauke svoga sina Dragutina dok su ga tukli u susjednoj prostoriji. Optuženi Momić i sam se javio za riječ kazavši: 'Francusko državljanstvo dobio sam 2006. godine i tada sam se odrekao hrvatskog pa sada nemam ni hrvatsko ni srpsko državljanstvo'.

Sudac Nikola Bešenski izvijestio je da je Momić krajem prošle godine ipak dobio domovnicu, no naložio je provjeru ovih tvrdnji.

Momićev branitelj Tomislav Filaković zatražio je, pak, ukidanje odluke o pritvoru jer 'nema zakonskih razloga za produljenje pritvora jer nema osnovane sumnje da je optuženi počinio kazneno djelo za kojega se tereti, a činjenica je da nema novih dokaznih prijedloga' što je zamjenik županijskog državnog odvjetnika, Vlatko Miljković odbacio jer 'optužnica je stala na pravnu snagu a samim tim postoji osnovana sumnja za počinjenje kaznenog djela'. Sudac Bešenski produljio je Momiću pritvor do pravomoćnosti presude.

Suđenju su nazočili i rođaci optuženog Momića koji su pokušali spriječiti fotoreportera Pixsella da obavi svoj radni zadatak, ali bez uspjeha jer je predsjednik Županijskog suda izdao dozvolu za fotografsko snimanje na raspravi. Nastavak rasprave najavljen je za 16. ožujka kada će biti pozvano 10 svjedoka. (Agencija VLM)

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene