Obavijesti Video Pretražite Navigacija
Iznenada preminuo

Umro istaknuti hrvatski kemičar, akademik Boris Kamenar

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Akademik Boris Kamenar, jedan od najistaknutijih hrvatskih kemičara, redoviti član Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti (HAZU) u Razredu za matematičke, fizičke i kemijske znanosti, iznenada je u četvrtak umro u Puli, u 84. godini, izvijestila je danas Akademija.

Glavno područje znanstvenog interesa akademika Kamenara (Sušak, 1929.) bilo je određivanje molekulske i kristalne strukture metodom ogiba rendgenskih zraka. Objavio je oko 180 znanstvenih i stručnih radova, i s oko 200 predavanja i priopćenja sudjelovao na brojnim znanstvenim skupovima.

Za svoj rad dobio je Državnu nagradu za znanost Ruđer Bošković, Nagradu grada Zagreba, Nagradu za životno djelo te medalje Hrvatskoga kemijskog društva i Kemijskog odsjeka PMF-a. Diplomirao je 1953. na Tehničkom fakultetu, a doktorirao 1960. na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Zagrebu disertacijom ‘Nova metoda za dobivanje čistog silicija i bora’.

Radio je kao voditelj Laboratorija za analizu metala, metalografska ispitivanja i ispitivanja ljevačkih pjeskova u Tvornici Vulkan u Rijeci, a 1956. kao asistent u Odjelu za strukturnu i anorgansku kemiju Instituta Ruđer Bošković. Bavio se istraživanjem poluvodiča, dobivanjem čistog silicija i bora, određivanjem kristalne strukture metodom rentgenske strukture analize.

Od početkih šezdesetih radi na PMF-u, gdje je od 1972. redoviti profesor i predaje kolegije Opća kemija, Opća i anorganska kemija, Anorganska kemija, Kristalokemija i anorganska stereokemija i Organometalni spojevi, a na poslijediplomskom studiju Izabrana poglavlja kristalokemije, Moderne metode anorganske kemije i Difrakciju rentgenskih zraka na monokristalnom i polikristalnom uzorku.

Bio je pročelnik Kemijskog odjela, voditelj poslijediplomskog sveučilišnog studija kemije, prodekan i dekan PMF-a, te predstojnik Zavoda za opću i anorgansku kemiju. Pod njegovim voditeljstvom izrađeni su brojni diplomski i magistarski radovi te doktorske disertacije.

U Laboratoriju za kemijsku kristalografiju Sveučilišta u Oxfordu usavršavao se polovicom šezdesetih, u grupi profesorice Dorothy C. Hodgkin, dobitnice Nobelove nagrade za kemiju. Tada je temeljito upoznao moderne metode rentgenske strukturne analize i kompjutorske obrade eksperimentalnih podataka, i te metode uveo u domaća kristalokemijska istraživanja.

Ponovno je u Oxfordu boravio 1971. kao gostujući član All Souls Collegea, a tri puta, od 1980. do 1995. bio je gostujući profesor anorganske kemije u Novom Zelandu.

U HAZU je od 1975., a redoviti član u Razredu za matematičke, fizičke i kemijske znanosti postaje 1991. Uspješno je obnašao odgovornu funkciju predsjednika Odbora za međunarodnu suradnju u dva mandata i iznimnim zalaganjem otvorio hrvatskim znanstvenicima vrata međunarodne suradnje u brojnim međunarodnim organizacijama, kao što su Europska znanstvena zaklada, ALLEA, ICSU.

Za profesora emeritusa Sveučilišta u Zagrebu izabran je 2000. godine.

Kamenar je, među ostalim, bio član Hrvatskog kemijskog društva, Hrvatskog društva kemijskih inženjera i tehnologa, Royal Society of Chemistry u Londonu, Jugoslavenskog centra za kristalografiju. Bio je član uredništva časopisa ‘Croatica Chemica Acta’, ‘Kemija u industriji’ te predsjednik Unije kemijskih društava Jugoslavije i Hrvatske kristalografske zajednice. Posljednji ispraćaj akademika Kamenara bit će 17. srpnja u 13,50 sati na zagrebačkom Krematoriju. (Hina)

Pročitajte i ovo Slika nije dostupna Životna iskustva Akademik se okomio na mlade: 'Prljavi su, nasilni i pijani' Slika nije dostupna Umirovljen je 1981.godine Svojim radom omogućio je mlađim naraštajima bolju i lakšu budućnost

Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na Facebooku i Twitteru. Pratite DNEVNIK.hr putem iPhonea i ANDROID mobilnih uređaja.

Povezane teme

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene