Obavijesti Video Pretražite Navigacija
Ošamarili i gađali vodom

OBJAVLJENE PORUKE Djeca pisala roditeljima dok je trajekt sve više tonuo...

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Gotovo 300 osoba smatra se nestalima nakon brodoloma trajekta u Južnoj Koreji. Pronađeno je devet tijela, a spašeno 179 ljudi.

Spasioci su u četvrtak ujutro udvostručili napore u pronalaženju preživjelih u brodolomu trajekta u vodama ispred južne obale Južne Koreje, dok se gotovo 300 osoba još uvijek smatra nestalima, a nade za njihovo spašavanje smanjuju se iz sata u sat.

Pročitajte i ovo Screenshot Velika greška Hoće li se Dankin ubojica izvući? "Bojim se da je ovime slučaj doveden u slijepu ulicu" Marijana Franjić Potraga Jeste li je vidjeli? Četvrti dan traga se za ženom koja je nestala u Virovitici

Tragedija kakvu ne pamte - 281 osoba ostalo zarobljenih u utrobi potonulog broda

Devet tijela je pronađeno, spašeno je 179 ljudi, a sudbina 287 osoba još nije poznata. Na brodu je bilo ukupno 475 ljudi, od kojih 325 srednjoškolaca, objavila je u četvrtak obalna straža.

Bocom vode na premijera, šamar dužnosniku

Južnokorejskog premijera Chung Hong-won morali su zaštititi njegovi tjelohranitelji kada je jedan od bijesnih članova rodbine nestalih putnika na njega bacio bocu s vodom. Još jedan državni dužnosnik dobio je šamar.

Roditelji djece navodno su unajmili spasilačke bordove kako bi se pridružili potrazi za svojim najmilijima. Obitelji nestalih smatraju da premalo ronioca pretražuje olupinu.

Jedan otac i još 10 roditelja platilo je oko po 35 funti za brod koji ih je odveo na mjesto događaja. 'Nema operacije spašavanja. Jasno smo vidjeli da je nema. Zaustavljali su izlijevanje nafte kad smo došli. Strašno sam ljut', rekao je u srijedu navečer otac i dodao kako su tvrdnje medija da operacija traje laž, piše Daily Mail.

Djeca slala SMS-ove roditeljima

Kada su shvatili što se događa, djeca na brodu počela su slati tekstualne poruke svojim roditeljima, piše Independent.

'Mama, ovo bi mogla biti moja posljednja prilika da ti kažem da te volim', napisao je jedan od učenika. Njegova majka odgovorila mu je, ali odgovor nikad nije dobila.

Jedna 18-godišnjakinja ocu je napisala: 'Ne brini se previše tata, nosim pojas za spašavanje i s prijateljima sam. Unutra sam. Još uvijek na hodniku'. On je onda pitao treba li možda izaći van, ali odgovorila mu je da ne može i da je dosta djece još u hodniku.

Kapetan pod istragom: Među prvima uskočio u čamac za spašavanje

Kapetan južnokorejskog trajekta koji je u srijedu potonuo uz jugozapadnu obalu zemlje suočen je s kriminalističkom istragom, doznaje se u četvrtak iz južnokorejskih izvora nakon nepotvrđenih izvješća da je upravo on bio među prvim osobama koje su uskočile u čamce za spašavanje.

Kapetana Leea Joon-seoka (69) ispitala je obalna straža i nad njim je otvorena kriminalistička istraga, rekao je dužnosnik obalne straže u gradu Mokpo koji je i središte te službe.

Mediji navode da mu prijeti moguća optužnica za ubojstvo iz nehaja i za kršenje zakona koji uređuje ponašanje posade u kritičnim situacijama.

'Ispričavam se putnicima i žrtvama i njihovim obiteljima', kazao je na tv snimci kapetan odbivši odgovoriti na pitanja o tome što se dogodilo i zašto je napustio brod među prvima.

Nitko od preživjelih nije mogao točno odgovoriti na pitanje kada je kapetan napustio brod iako je više njih ustvrdilo da ga je napustio ranije. Jedan od preživjelih kazao je za korejsku televiziju kako je on sam bio među prvima koji su uskočili u brod obalne straže te da je od spasioca čuo kako je kapetan bio prije njega u tom čamcu.

Srednjoškolci bili na školskom izletu

Trajekt s više paluba potonuo je u srijedu ujutro na putu prema otoku Jejuu sa stotinama srednjoškolaca na palubi, koji su bili na školskom izletu. Spasioci su radili čitavu noć uz svjetlost moćnih reflektora no silina struja i smanjenja vidljivost pod vodom spriječili su ronioce da uđu u uronjenu olupinu.

'Nisu mogli ući u kabine', kazao je glasnogovornik obalne straže. Spasioci se još nadaju naći preživjele u dijelovima gdje je ostalo zraka te je važan svaki sat.

Ovakve nesreće su rijetkost

Tri ogromne dizalice raspoređene su na licu mjesta u pokušaju da podignu olupinu.

Sewol, brod od 6825 tona, potonuo je dvadesetak kilometara od južne obale, u pomorskoj zoni punoj otočića. Iz vode viri još jedino kobilica. Uzroci nesreće nisu poznati, ali putnici daju naslutiti da je trajekt udario o podmorski greben.

Trajekt je osiguravao vezu između luke Incheona i otoka Jejua. Meteorološki uvjeti su bili dobri, objavila je obalna straža.

Ovakve su nesreće rijetkost u Južnoj Koreji gdje stotine trajekata svakodnevno plove između obale i otoka. No u listopadu 1993. je tristo ljudi izgubilo život u prevrtanju broda ispred južnokorejske zapadne obale. (Hina/Ma.B.)

DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook  

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene